1 – 4 tydzień ciąży

Czy wiesz, że tak ogólnie rzecz biorąc z 40 tygodni ciąży niejako masz wliczone jakieś 3 zupełnie gratis? I to dodatkowo bez żadnych męczących czy zauważalnych gołym okiem objawów? Ten magiczny ale i zarazem trudny czas skraca nam się do mniej więcej 37 tygodni. Dlaczego, w jaki sposób i czy to naprawdę prawda?

Zanim pospieszę z wyjaśnieniem musisz zakodować sobie jedną bardzo ważną rzecz. Gdy ktoś spyta Cię w którym miesiącu jesteś, wiedz, że podawanie wieku ciąży w miesiącach nie ma najmniejszego sensu, bo jest zwyczajnie niedokładne i nieprecyzyjne – zwłaszcza dla lekarza, położnej. Wiek ciąży podajemy w tygodniach, bo tutaj każdy kolejny ma ogromne znaczenie w rozwoju płodu, w skierowaniu na konkretne badania czy usłyszeniu pierwszego bicia serduszka Twojego dziecka. Jeśli więc przyjdziesz do lekarza i zapytana o wiek ciąży odpowiesz piąty miesiąc to dla doktora będzie to jedynie oznaczać, że jesteś między 18 a 22 tygodniem i że albo już miałaś robione dedykowane do tego wieku ciąży badania, albo jesteś jeszcze przed. Reasumując – jeśli zobaczyłaś na teście dwie kreseczki i od teraz będziesz chodzić w dwupaku, zaczynasz żyć z tygodnia na tydzień a nie z miesiąca na miesiąc 🙂

Skoro na tapecie mamy już test ciążowy i dwie pozytywne kreseczki na nim, najprawdopodobniej oznacza to, że od 3-4 tygodni jesteś w ciąży! Niesamowite co? 3 – 4 tygodnie bezobjawowej ciąży (w większości przypadków). Dlaczego? Wszystko dlatego, że początek ciąży liczymy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. To data wyjściowa dla lekarza, który określi wiek ciąży i orientacyjny termin porodu na Twojej pierwszej potestowej wizycie. Na tapetę wskakuje nam teraz czysta biologia – bo to że Ty nic nie czujesz, niczego nie zauważyłaś nie oznacza, że wewnątrz nic się nie dzieje. Wręcz przeciwnie, Twój organizm właśnie walczy o stworzenie jak najlepszego gniazdka dla Twojego przyszłego Malca.

Pierwszy tydzień ciąży liczymy po prostu od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, gdyż ciężko jest precyzyjnie określić kiedy dokładnie doszło do spotkania plemnika z komórką jajową. Plemniki są bardzo żywotne i mogą przebywać w organizmie kobiety nawet kilka dni.

W drugim tygodniu ciąży Twój organizm przygotowuje się do owulacji, czyli tzw. dni płodnych. Błona śluzowa macicy się zmienia a pęcherzyki jajnikowe dojrzewają -jeden dominujący będzie przeznaczony do owulacji i to właśnie w nim będzie oczekiwało jajeczko (albo nawet dwa) gotowe do stania się najpierw zbiorem komórek a następnie wierzgającą dziewczynką lub chłopczykiem. Najpierw jednak musi przebyć drogę jajowodem na spotkanie z plemnikiem.

W trzecim tygodniu ciąży odbywa się ekscytująca wędrówka zapłodnionej komórki (która już w tym momencie zawiera pełną informację genetyczną) w jajowodzie w kierunku jamy macicy. W tym czasie dzieli się i przygotowuje do zagnieżdżenia w śluzówce macicy. Zarodek jeszcze przez jakiś czas pozostaje zbiorem bardzo dokładnie określonych komórek, które już w tym momencie dzielą się funkcjami. Twoje przyszłe dziecko w tym momencie ma postać mikroskopijnej kuleczki zwanej Blastocystą.

Czwarty tydzień to czas zagnieżdżenia. I uwaga – blastocysta, kiedy dociera do macicy i znajduje wygodne i przytulne miejsce w wyściółce staje się od tej chwili embrionem. Następnie przechodzi podział na dwie części – jedna stanie się synem lub córką, druga łożyskiem. W embrionie zachodzą ogromne zmiany – tworzy się jama owodniowa oraz pęcherzyk żółtkowy, który później zostanie wchłonięty przez rozwijający się układ pokarmowy. Embrion „składa się” już z trzech warstw

  • wewnętrznej (endoderma) która zamieni się m.in. w drogi oddechowe, przewód pokarmowy, wątrobę, trzustkę
  • środkowej ( mezoderma) – utworzy skórę, kości, chrząstki, mięśnie, serce, naczynia i układ moczowo-płciowy,
  • zewnętrznej (ektoderma) – da początek układowi nerwowemu, oczom i uszom, naskórkowi wraz z włosami i paznokciami.

Jak można zauważyć, mimo że nic nie czujesz, niczego nie dostrzegasz, to wewnątrz Twojego organizmu dzieje się rewolucja, która później w postaci małego Brzdąca wywróci Twój świat do góry nogami. Co z objawami typowymi dla ciężarnych? Generalnie pojawiają się w okolicach 6 tygodnia i są to najczęściej nudności, wymioty, senność i wrażliwość na zapachy, choć nie wykluczone, że zaczniesz je odczuwać już na tym etapie ciąży.

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeśli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub nawet udostępnisz 🙂

Zapraszam także do polubienia fan page Oh Mummy! na Facebooku, oraz obserwowania nas na Instagramie 🙂

3 Replies to “1 – 4 tydzień ciąży”

  1. Myślę, że to bardzo ważne rozpowszechniać taką wiedzę. Od tego wszystko się zaczyna… nowe życie 🙂 Ciekawi mnie jednak jeszcze jedna kwestia, bo spotkałam się z różnymi opiniami. Jak duży wpływ w tym okresie mamy na dziecko? Zdarza się, że kobieta nieświadoma tego, że jest w ciąży (brak objawów) np. pali papierosy, i co wtedy? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że już planując ciążę kobieta powinna zadbać o swoje zdrowie, ponieważ nasze nawyki nawet przed zajściem w ciążę mają wpływ.

  2. Mam kilka zapisków z tego okresu w notesiku… Niestety trudno mi do nich wracać, bo nie każda historia kończy się dobrze. W każdym razie, doskonale wiem jak cudowny i ważny to etap w rozwoju dziecka…. Odkąd wkraczamy w drogę macierzyństwa wszystko jest tak wyjątkowe…

    1. Niestety nie wszystko się układa tak jakbyśmy chcieli. Najważniejsze w tym wszystkim to się nie poddawać.

Dodaj komentarz