5 tydzień ciąży

Jeśli nie podejrzewałaś jeszcze, że jesteś w ciąży to w tym tygodniu może się to zmienić, czego zwiastunem jest brak miesiączki… chociaż i to nie jest jedynym objawem, bo u ok. 25% kobiet pojawia się tzw. krwawienie implantacyjne, które zwiastuje nic innego jak zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy.

Krwawienie implantacyjne jest bardzo często mylone z miesiączką, ponieważ występuje w niemal identycznym czasie co spodziewana menstruacja. Jest to normalny objaw fizjologiczny i nie ma wpływu na dalszy przebieg ciąży. Jest to proces dotyczący jeszcze samego zapłodnienia. Po zapłodnieniu powstaje zygota, która zaczyna swoją wędrówkę do jamy macicy, gdzie dociera po ok. 2-3 dniach już jako zarodek. Zagnieżdżenie ma miejsce po ok. tygodniu i wtedy mamy do czynienia z krwawieniem implantacyjnym, a ma ono miejsce wtedy gdy zarodek naruszy ściankę naczynia krwionośnego macicy. Nie jest to trudne, bo błona śluzowa w tym okresie jest przekrwiona. Krwawienie jest bardzo skąpe, może trwać kilka godzin do 3 dni. Krew jest bardziej brunatna, czasami jasnoróżowa. Możemy przy tym czuć lekkie skurcze macicy. Jeśli po plamieniu pojawią się mdłości, wrażliwość na zapachy, senność czy zmęczenie warto zrobić test lub wybrać się do ginekologa. Jeśli test wyjdzie negatywny niezwłocznie należy się zgłosić do lekarza w celu sprawdzenia swojego stanu zdrowia.

Dziecko

Na tym etapie ciąży zarodek jeszcze nie przypomina ani córki ani syna. Wyglądem podobny jest to kijanki i może już mieć od 1,5-2 mm. Jedną drugą ciała zajmuje głowa. Można zauważyć także miejsce w którym rozwiną się oczy oraz charakterystyczny długi „ogonek”. Serduszko ma wielkość mniej więcej ziarenka maku i zbudowane jest z dwóch małych kanalików (cewy sercowe). Powstaje też cewa nerwowa z której wykształci się kręgosłup i mózg a pod koniec tego tygodnia w kosmkach łożyskowych pojawią się naczynia krwionośne, które połączą krwiobieg Twój i dziecka. Cewa nerwowa na tym etapie jest jeszcze otwarta ale zamknie się już w przyszłym tygodniu.

Mama

5. tydzień ciąży to bardzo często początek porannych mdłości. Nazwa ta jest jednak myląca, bo mogą Cię one dopaść o każdej porze. Najczęściej są to poranki, bo poziom hormonów ciążowych jest wtedy u kobiety najwyższy. Coś co będzie Ci od teraz towarzyszyć to notoryczne zmęczenie i senność. Niektóre z nas odczuwają też parcie na pęcherz, obrzęki piersi, huśtawkę nastrojów porównywalną do stanu napięcia przedmiesiączkowego.

5. tydzień to dobry moment na przyjmowanie kwasu foliowego, jeśli przed ciążą tego nie robiłaś. Jest to bardzo istotna witamina dla Ciebie i dziecka. Tobie pomaga uniknąć anemii w ciąży a dziecko chroni od pojawienia się na początku ciąży wad cewy nerwowej, takich jak rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie czy przepuklina oponowo – rdzeniowa. Jeśli więc planujesz ciążę, bierz kwas foliowy od teraz. Ten tydzień to też dobry czas na znalezienie odpowiedniego lekarza i umówienie się na pierwszą wizytę, która powinna odbyć się między 6. a 8. tygodniem. Wtedy najprawdopodobniej zostanie wykonane USG w celu wykluczenia ciąży pozamacicznej.

 

 

Zobacz także:

 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto go przeczytać, będę bardzo wdzięczna jeśli wyrazisz to w komentarzu, dasz like lub nawet udostępnisz 🙂

Zapraszam także do polubienia fan page Oh Mummy! na Facebooku, oraz obserwowania nas na Instagramie 🙂

 

Dodaj komentarz